Ciąża

Czy można jeść sushi w ciąży?

sushi w ciąży
5 (100%) 1 vote[s]

Znaczenie diety w trakcie ciąży jest wyjątkowo duże. Okres ciąży to bardzo ważny czas dla kobiecego organizmu. Przez okres dziewięciu miesięcy organizm wciąż przystosowuje się i zmienia. Dlatego tak ważne jest wspieranie go poprzez odpowiednią dietę, suplementację oraz optymalną aktywność fizyczną.

Zdrowe i świadome odżywianie

Dieta kobiety w ciąży wcale nie musi być zupełnie inna niż przed zajściem w ciążę. Nie musi być też restrykcyjna i nudna.  Kobieta powinna odżywiać się tak, aby dostarczyć wszystkich niezbędnych składników odżywczych sobie i dziecku. Prawidłowy rozwój ciąży jest w tym momencie najważniejszy. Niektórzy specjaliści twierdzą, że dieta kobiety w trakcie ciąży ma wpływ nie tylko na rozwój dziecka w okresie płodowym, ale również we wczesnym okresie dzieciństwa. Dlatego warto zadbać o zdrowe i świadome odżywianie w czasie ciąży.

Jak powinna wyglądać dieta w ciąży?

Zasady diety ciężarnej kobiety w większości pokrywają się z ogólnymi zasadami zdrowego żywienia. Zamiana pszennego pieczywa i makaronów na te pełnoziarniste. Duża ilość warzyw i owoców, białko w postaci ryb i chudego mięsa oraz produkty mleczne, które uzupełnią poziom wapnia. To ogólne zasady prawidłowego odżywiania w czasie ciąży.

Czego nie powinno się jeść w ciąży?

Do produktów niewskazanych podczas ciąży – oczywiście oprócz alkoholu – zalicza się słodycze, słodkie gazowane napoje, dania typu fast-food, surowe jajka i surowe mięso. Zdania co do niektórych z tych produktów są podzielone. Wiele kobiet spożywa tego typu produkty w mniejszych bądź większych ilościach. Niektóre z nich, takie jak słodycze czy fast-foody nie są o tyle szkodliwe, co po prostu niezdrowe.

Surowe mięso w ciąży

Według specjalistów jedzenie surowego mięsa w okresie ciążowym może prowadzić do toksoplazmozy i listeriozy. Są to bardzo poważne choroby, groźne zwłaszcza podczas ciąży. Czy dotyczy to również surowych ryb? Tak, surowa ryba w ciąży również nie jest wskazana. Można jednak nieco zmodyfikować ulubione potrawy.

Jedzenie sushi w ciąży

Jedzenie surowego mięsa nie jest wskazane i lepiej tego unikać, aby nie dopuścić do niepotrzebnych powikłań. Jednak sushi to nie jest tylko surowa ryba. Sushi występuje w wielu odmianach, dlatego śmiało można jeść sushi w ciąży, np. z pieczonym łososiem lub grillowanymi krewetkami. W menu niektórych restauracji, w których serwuje się sushi można znaleźć specjalne sushi dla kobiet w ciąży. Jak widać nie trzeba rezygnować z ulubionego jedzenia tylko dlatego, że oczekuje się dziecka.

Zdjęcie autorstwa bady qb na Unsplash

No Comments Found

Leave a Reply