Dzieci Wychowanie

Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?

dziecko na nocniku
5 (100%) 1 vote[s]

Trudno określić moment, w którym dziecko jest na to gotowe. Ponadto każde dziecko w różnym czasie do tego dorasta. Mowa oczywiście o rozpoczęciu korzystania dziecka z nocnika. Kiedy zacząć naukę użytkowania nocnika i czy może istnieje granica wieku, kiedy jest to absolutnym wymogiem?

Wychowanie dzieci porady

Okazuje się, że wszyscy wkoło wiedzą, jak wychować dziecko… czyjeś. Z wychowaniem swojego jest już nieco gorzej. Nie raz każdy z nas słyszał „mądre rady” na temat edukowania naszych dzieci. Internetowe poradnictwo zazwyczaj wydaje się całkiem przydatne, jednak tylko w teorii.

Praktyka niestety wykazuje, że każde dziecko jest inne i to na rodzicach spoczywa ogromna rola, by dowiedzieć się, co jest najlepsze dla pociechy. Tutaj nie wystarczy tylko skrupulatne czytanie rubryk z pod tytułem wychowanie dzieci porady, ale także uważna obserwacja i – jak jest to konieczne – wizyty i konsultacje u specjalistów.

Gotowość dziecka

Nie od dziś wiadomo, że dzieci rozwijają się w różnym tempie. Jedno dziecko chodzi w wieku 8 miesięcy, drugie natomiast zaczyna raczkować, gdy ma 10 miesięcy. I wszystko jest w porządku. Tak samo jest z korzystaniem z nocnika. Niektóre dzieci zaczną to robić szybciej, inne potrzebują na to trochę więcej czasu. Są pewne oznaki, które mogą świadczyć, że dziecko jest gotowe. Dopiero wtedy rodzic, opiekun może rozpocząć edukację w tym temacie. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, czy dziecko:

  • rozumie, co do niego mówi opiekun, kojarzy fakty;
  • potrafi siadać samodzielnie oraz (opcjonalnie) wstawać.

Tylko, albo aż tyle wystarczy. Pociecha, która będzie umiała to, może mieć półtora roku, albo i 3 lata. Najczęściej dzieci zaczynają samodzielnie korzystaćz z nocnika właśnie w okolicach 3 roku życia.

Nauka korzystania z nocnika

Zacznij od zapoznania dziecka z nocnikiem. Dobrze jest, aby stał się on elementem wnętrza np. pokoju, salonu. Po nocnym spaniu, dziennej drzemce sadzaj pociechę. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że po spaniu dziecko zrobi siku. W momencie, kiedy dziecku uda się zrobić to na nocniku, zacznie ono kojarzyć fakty, zrozumie powoli ten mechanizm.

W ciągu dnia zrezygnuj całkowicie z pieluchy. Często sadzaj dziecko na nocniku, pytaj, czy chce siku. Największym błędem jest złoszczenie się na dziecko, kiedy nie uda mu się dotrzymać i zrobi siku w majteczki. Nie możemy pozwolić, by temat siusiania i nocnika stał się czymś nieprzyjemnym. Nauczenie dziecka korzystania z nocnika jest ciężką pracą. Musimy być konsekwentni i nie możemy poddawać się nawet, jeśli dziecko już któryś dzień z rzędu odmawia, by usiąść na nocniku.

Pamiętaj także, że nie ma granicy wieku, w której dziecko powinno umieć samodzielnie siusiać. Nie ma nic gorszego, jak wywieranie presji na swoim dziecku. To rodzic wie najlepiej, kiedy jego pociecha jest gotowa, by nauczyć się tego i nie daj sobie wmówić, że jest inaczej.

No Comments Found

Leave a Reply