Wychowanie

Jak nauczyć dziecko mycia zębów?

dziecko myjące zęby
Rate this post

W pierwszych miesiącach życia dziecka, o higienę jego jamy ustnej zadbać powinni rodzice. Podpowiadamy, jak nauczyć dziecko regularnego mycia zębów. 

Etap ząbkowania

W okresie ząbkowania lub jeszcze przed nim, należy przecierać dziąsła pociechy za pomocą wacika nasączonego rumiankiem. Łagodzi on obrzęki wywołane ząbkowaniem i zapobiega różnego rodzaju infekcjom jamy ustnej.

Pierwsze ząbki również powinni szczotkować rodzice. Bardzo ważne jest, by używać do tego specjalnej, delikatnej szczoteczki, którą nakłada się na palec. Powinna być ona dopasowana do wieku dziecka i posiadać bardzo miękkie włoski. Jeżeli przyzwyczaimy malucha do przecierania dziąseł odpowiednio wcześniej, w późniejszym okresie nie będzie miał problemów z tego typu szorowaniem zębów.

Mycie zębów u dzieci

Do około 7 roku życia dziecko nie jest w stanie dokładnie wyszczotkować swoich zębów. Powinniśmy zatem kontrolować, na ile udało mu się to zrobić samodzielnie. Zamiast „dorosłych”, miętowych past do zębów wybierajmy takie skierowane do dzieci, o ich ulubionych smakach takich, jak guma do żucia czy coca cola.

Dobrze sprawdzi się również specjalna szczoteczka elektryczna dla dzieci z motywem ulubionego bohatera z bajki. Gdy dziecko będzie widzieć, że regularnie, wspólnie myjemy zęby, będzie brało z nas przykład i istnieje duże prawdopodobieństwo, że stanie się to wspólnym, rodzinnym rytuałem.

Uczycie swoje dzieci  mycia zębów? Koniecznie podzielcie się doświadczeniem w komentarzu!

No Comments Found

Leave a Reply