Ciąża

Kalendarz ciąży. Monitoruj rozwój dziecka

kalendarz ciąży
Rate this post

Rozwój dziecka rozpoczyna się na długo przed narodzinami. Już w chwili poczęcia następują procesy, które mają niebagatelny wpływ na przyszłe życie malucha. I to nie tylko w sensie fizjologicznym, ale także poznawczym, umysłowym, emocjonalnym i społecznym. W medycynie i psychologii dziecięcej mówi się o tzw. ciągłości procesów rozwojowych w okresie prenatalnym i postnatalnym. Oznacza to, że po urodzeniu następuje kontynuacja procesów, które rozpoczęły się już w organizmie matki.

Rozwój dziecka w ciąży

Każda kobieta w ciąży powinna zdawać sobie sprawę z tego, jak przebiega rozwój jej dziecka w każdym kolejnym miesiącu. Pomoże to nie tylko w przygotowaniu się do przyjęci dziecka na świat, ale i oszczędzi wielu stresów związanych z troską o prawidłowy przebieg ciąży.

Świadomość kolejnych procesów, jakie zachodzą w malutkim organizmie dziecka to wiedza, którą każda przyszła mama powinna posiadać i stale poszerzać. Przedstawiony poniżej skrótowy kalendarz ciąży uwzględnia wszystkie najważniejsze zmiany, jakie zachodzą podczas prenatalnego okresu rozwoju płodu.

Pierwszy trymestr ciąży

Pierwszy trymestr to okres intensywnej organogenezy i zaczątki tworzenia się układu nerwowego.

  • 1 miesiąc- embrion ma zaledwie 0,5 cm długości, ale serduszko już się porusza. Powstają zawiązki wszystkich organów wewnętrznych oraz kończyn.
  • 2 miesiąc- „mały człowiek” ma już 3 cm i wykonuje pierwsze marionetkowe ruchy, powstają pierwsze odruchy nerwowe, intensywnie rozwija się tkanka mięśniowa i kostna. To moment, kiedy ustala się tożsamość płciowa dziecka.
  • 3 miesiąc- dziecko ma ok. 8 cm, pojawiają się ruchy klatki piersiowej, maluch zaczyna ssać, doskonali się zmysł wzroku, słuch i dotyku. Serduszko bije już pełną parą.

Drugi trymestr ciąży

Drugi trymestr to okres ciągłego wzrostu, udoskonalania motoryki, oraz percepcji.

  •  4 miesiąc- maluch ma już prawie 25 cm i stale ćwiczy oddychanie oraz chwytanie. Główka trzyma się prosto, a w organizmie magazynuje się tkanka tłuszczowa.
  • 5 miesiąc- dziecko jest coraz bardziej aktywne- mama czuje jego ruchy. Następują pierwsze próby kontaktu i stymulowania malucha do aktywności. Dziecko wyczuwa smak wód płodowych, ustala się powoli rytm czuwania i snu. Maluch ma już włoski, brwi, rzęsy i paznokcie.
  • 6 miesiąc- dziecko żywo reaguje na wszelkie bodźce docierające z zewnątrz, powoli otwiera powieki, reaguje na dźwięki i światło. Organy wewnętrzne dojrzewają, następuje też mielinizacja włókien nerwowych.

Trzeci trymestr ciąży

Trzeci trymestr to moment, kiedy dziecko jest już na tyle rozwinięte, że może funkcjonować poza organizmem matki.

  • 7, 8, 9 miesiąc- następuje bardzo intensywny rozwój układu oddechowego i nerwowego. Tworzą się nowe połączenia nerwowe, inne zanikają. Skóra dziecka jest gładka i różowa, a ciało nabiera okrągłego kształtu. Dwa tygodnie przed porodem nasz maluch jest już w pełni ukształtowanym człowiekiem

No Comments Found

Leave a Reply