Ciąża

Ciąża. Kiedy można rozpoznać płeć dziecka?

płeć dziecka
5 (100%) 1 vote

Przyszli rodzice często zastanawiają się nad płcią swojego potomstwa, choć nie zawsze chcą ją poznać przed porodem. W przeszłości płeć płodu określano na podstawie preferencji kulinarnych przyszłej matki. Obecnie można polegać w tej dziedzinie na bezpiecznym, dokładnym i bezinwazyjnym badaniu, jakim jest USG.

Od którego tygodnia ciąży można rozpoznać płeć płodu?

Przyszli rodzice zadają często takie pytanie lekarzowi prowadzącemu ciążę. Zazwyczaj podkreślają, że jest im wszystko jedno, czy urodzi się chłopiec czy dziewczynka, chcieliby jednak wybrać odpowiednie imię (pomóc może w tym internetowa baza imion – http://dzidziusiowo.pl/baza-imion/imiona-meskie-2) i idealnie przygotować pokoik dla maleństwa.

Nie zawsze, gdy brzuszek kobiety ciężarnej jest widoczny, można ustalić płeć dziecka. Zazwyczaj możliwe jest to od około 20 tygodnia. Wtedy lekarz określa płeć dziecka na podstawie zewnętrznych organów płciowych. Ze względu na wysoką jakość obecnych urządzeń możliwe jest często określenie płci dziecka już w 11 tygodniu. Wiąże się to jednak ze znacznym ryzykiem błędu w porównaniu do badania wykonanego w 20 tygodniu ciąży. Dlatego dobrze jest potwierdzić wynik pierwszego badania w późniejszym terminie.

Czy można polegać na badaniu USG przy określaniu płci płodu?

To dokładne i stosunkowo niedrogie badanie odgrywa ogromną rolę w diagnostyce prenatalnej. Podczas badania USG przy wykorzystaniu ultradźwięków nadzoruje się, jak przebiega ciąża. Można ustalić nie tylko wiek płodu, prawidłowość i stopień rozwoju jego narządów i tempo wzrostu, ale także deformacje i nieprawidłowości.
Dokładność wyników badania USG zależy od tego, która to ciąża, czy jest to ciąża mnoga i jak jest ułożony płód, od ilości płynu owodniowego oraz grubości powłok jamy brzusznej, a także czułości aparatu.

Nie bez znaczenia jest również doświadczenie lekarza, który mając do dyspozycji wysokiej klasy sprzęt, jest w stanie określić płeć dziecka z pewnością nawet do 95-100% Przyjęło się przekonanie, że w przypadku określenia męskiej płci dziecka, na 99% urodzi się chłopiec. W przypadku określenia płci żeńskiej, aż takiej pewności nie ma. Warto jednak podkreślić, że nie wykonuje się badania USG tylko ze względu na płeć potomstwa. Głównym powodem jest monitorowanie przebiegu ciąży, a ustalenie płci jest wynikiem towarzyszącym.

Zdarzają się również sytuacje, że z powodu niekorzystnego ułożenia płodu, nie można określić dokładnie płci dziecka aż do samych narodzin. Na szczęście dla większości rodziców płeć ich maleństwa jest sprawą drugoplanową. Najważniejsze jest, by przebieg ciąży był prawidłowy a maluszek zdrowy.

No Comments Found

Leave a Reply