Dzieci

Pielęgnacja noworodka. Tajniki przewijania

przewijanie noworodka
Rate this post

Pielęgnacja niemowląt to temat, który przyszłym rodzicom spędza sen z powiek. Godzinami czytają wszystko, co tylko się da na temat przewijania, kąpania, odparzeń i różnych rodzajów kosmetyków dla dzieci.

Skóra dziecka

Zdrowa skóra dziecka nie potrzebuje tego wszystkiego, co z takim zaangażowaniem zachwalają producenci akcesoriów dla dzieci. Dziecka, które nie ma problemów skórnych, nie trzeba smarować oliwką, nie jest konieczne używanie zasypki ani kremów przeciw odparzeniom. Stosowanie tego rodzaju kosmetyków na zapas może doprowadzić jedynie do tego, że skóra dziecka się uodporni i w krytycznym momencie nie zareaguje zgodnie z oczekiwaniami.

Na co dzień nie trzeba stosować nic ponadto, co niezbędne. Przewijanie dziecka wymaga przygotowania czystego pampersa, miseczki z wodą i wacików. Dobrym zamiennikiem wody i wacików są chusteczki nawilżane dla niemowląt, pod warunkiem, że zadamy sobie trochę trudu i znajdziemy takie, które w składzie nie będą miały szkodliwych substancji, w szczególności SLS.

Przewijanie bez sztucznych substancji

Niewskazane są także substancje zapachowe. Co prawda chusteczki o zapachu rumianku czy aloesu bardzo ładnie pachną i mogą wydawać się lepsze. Jednak prawda jest taka, że nie zawierają wyciągu z jednej ani drugiej rośliny. Sztuczne substancje zapachowe mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Podobnie jest ze sztucznymi barwnikami. Te wszystkie kwiatki na chusteczkach nie są do niczego potrzebne, mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że najlepsze są chusteczki o neutralnym zapachu, bez dodatków.

Przewijając dziecko dobrze mieć pod ręką kosz na śmieci. Dziecka nie można nawet na chwilę zostawić na przewijaku. Nigdy nie możemy mieć pewności, czy dziecko nagle się nie obróci. Mowa nie tylko o większych dzieciach, które świetnie opanowały turlanie, ale także o niemowlętach. Kiedyś musi nastąpić ten pierwszy raz i lepiej, żeby nie stało się to, gdy na sekundę spuścimy malucha z oka.

Zdjęcie: Janko Ferlič na Unsplash

No Comments Found

Leave a Reply