Ciąża

Planowana ciąża. Kiedy zdecydować się na dziecko?

planowanie rodziny
5 (100%) 1 vote[s]

Zajście w ciążę jest bardzo odpowiedzialną decyzją. Planowanie ciąży powinno wiązać się ze spełnieniem kilku kryteriów. Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że dziecko potrzebuje odpowiednich warunków do życia. Jest to bardzo istotne, ponieważ początkowe lata życia dziecka mają bardzo duży wpływ na jego nastoletnie i dorosłe życie.

Pierwsza ciąża

Kobiety mogą zajść w ciążę już po 3-4 latach od pierwszej miesiączki. Nastoletni wiek nie jest jednak najlepszym momentem na planowanie rodziny. Jest to spowodowane niedostateczną dojrzałością emocjonalną, a także brakiem konkretnego wykształcenia czy też pracy, która mogłaby zapewnić dobry byt dziecku.

Szczyt płodności przypada na 25. rok życia i jest on wysoki przez około 10 lat. Po osiągnięciu 35. roku życia zaczyna on drastycznie spadać i bardzo często osoby, które późno zdecydują się na dziecko mają problem z zajściem w ciąże.

Planowanie rodziny

Temat ten wywołuje duże zmieszanie, zwłaszcza jeśli pytane są o to młode osoby, które dopiero wkraczają w dorosłe życie. Dzisiaj temat zkładanie rodziny znacznie odsuwa się w czasie. Większość młodych ludzi – zanim zdecyduje się na dziecko – chce ustabilizować swoją sytuację i pożyć trochę na własną rękę. Ciąż to dla nich trudny temat, który powraca co jakiś czas w rozmowach przy rodzinnym stole. Dla osób w młodym wieku to zagadnienie na pierwszy rzut ok odległe. Jednak czas mija szybko, a w przypadku zakładania rodziny tykający zegar biologiczny nie działa na  naszą korzyść.

Zaplanowanie rodziny powinno być decyzją świadomą i odpowiedzialną. Przyszli rodzicie powinni wziąć pod uwagę kilka czynników, z których najistotniejszym jest zagwarantowanie dziecku odpowiednich warunków do życia. Większość osób z ustabilizowaną sytuacją zawodową nie powinna się tego obawiać. Nigdy nie ma idealnego momentu na założenie rodziny, ale odsuwanie tej decyzji w czasie przez kolejne lata nie jest dobrym rozwiązaniem. Pojawienie się dziecka na świecie nadaje nowy sens życiu i daje motywacje do działania. Od teraz cała uwaga skupia się na pielęgnacji i wychowaniu noweho członka rodziny. To zaraze ogromne wyzwanie, ale także ogrona radość i poczucie dumy.

Kiedy najlepiej zajść w ciążę?

Najlepiej, gdy dziecko jest wypadkową miłości jaką nawzajem obdarowuje się para młodych ludzi. To najlepsza metoda, a także według badań najbardziej przyjemna. Staranie się odziecko może roziągnąć się w czasie. W takim przypadku warto zainwestować w kalendarz owulacji. Pozwoli on ustalić, w jakie dni będzie największa szansa na zajście w ciąże dla kobiety. Są to tak zwane dni płodne – w kalendarzu wszystko będzie opisane.

Kalendarz owulacji  posiada jednak także minusy. Wynika to z nieregularność cyklu miesiączkowego spowodowanego m.in. zwiększonym stresem, infekcją lub podróżą. Następny minus to niesystematyczna druga faza cyklu. Może ona trwać od 10 do 16 dni. Niezależnie od przyjętych metod, najważniejsze jest regularne współżycie. To właśnie na tym czynniku powinny skupić się osoby, które planują założyć rodzinę.

Zdjęcie Wes Hicks na Unsplash.

No Comments Found

Leave a Reply