Poród

Poród naturalny – jak wygląda?

Noworodek w szpitalu
5 (100%) 1 vote[s]

Poród jest jednym z najważniejszych momentów w życiu rodziców. Wszystkie porody mają takie same fazy, ale ich przebieg może się znacznie różnić. Wyjaśniamy, jak wygląda poród naturalny. 

Ciąża jest przygotowaniem do porodu. Twój sposób życia, jaki prowadzisz przez te 9 miesięcy, będzie miał wpływ na to, jak przebiegnie poród. Dbanie o siebie w ciąży to odpowiednie odżywianie. I nie mówię tu o jedzeni za dwóch, tylko dla dwóch. Musisz uważać na ilości, które zjadasz. Ważne jest jak wartościowe pokarmy przyjmujesz. Nie bez znaczenia jest ruch w ciąży. Możesz spacerować, chodzić na basen, a nawet praktykować jogę. Wszystko to będzie miało znaczenie kiedy poród stanie się faktem.

Pierwsza faza porodu

Poród naturalny podzielony jest na kilka faz. Pierwsza faza porodu jest utajona i kobieta nie ma świadomości, że coś zaczęło się dziać. Są to delikatne skurcze, które powstają pod wpływem sygnałów wysyłanych przez płód. W tym momencie wypada czop śluzowy ( o ile nie stało się to wcześniej), następnie odchodzą wody płodowe. Jest to moment, kiedy powinniście udać się do szpitala. Tam zostaniesz zbadana i położona na porodówkę.

Jak złagodzić ból?

Faza zasadnicza porodu to skurcze. Można je przyrównać do nadpływających fal, które pojawiają się, by zaraz się cofnąć. Skurcze będą się nasilały wraz z powiększaniem się rozwarcia. W końcowej fazie porodu ból może być naprawdę duży. W tej fazie nieoceniona jest dobra położna. Podpowie co robić, by bóle nie były tak dotkliwe. Możesz spacerować, skakać na piłce, czy skorzystać z wanny z wodą lub natrysku. Musisz wypróbowywać różne pozycje, aż znajdziesz tą idealną dla siebie. Każda z nas jest inna i każda poród naturalny przechodzi inaczej. Znaczy to, że tylko Ty jesteś w stanie ustalić w jakiej pozycji czujesz się najlepiej.

Faza przejścia

Kolejnym etapem porodu jest faza przejścia. Teraz Twoje skurcze występują co 60 – 90 sekund, a rozwarcie jest na 8 – 10 cm. W tej fazie czujesz potrzebę parcia. Musisz się jednak powstrzymać do momentu, aż nastąpi pełne rozwarcie szyjki macicy. Na szczęście jest to faza, która trwa najkrócej. Następnie główka dziecka się obniża. Okres parcia w tej fazie nie powinien trwać dłużej niż dwie godziny.

Pierwszy kontakt z dzieckiem

Teraz pozostaje Ci urodzenie łożyska i wydalenie błon płodowych. Następnie nastąpi zszywanie krocza. Ta faza porodu nie jest już bolesna. Teraz następuje ten moment, na który czekaliście 9 miesięcy. Zostajesz z dzieckiem i partnerem. Jest to bardzo ważny moment. Po raz pierwszy przytulacie swoje dziecko. Nawiązuje się więź. Teraz będzie przepełniała Cię ekscytacja, duma, euforia i potężne zmęczenie, które nie ma już żadnego znaczenia. Poród naturalny dla każdej z nas przebiega inaczej i pozostawia inne wspomnienia, ale jedno uczucie zawsze pozostaje – ogromna radość.

No Comments Found

Leave a Reply