Poród

Poród naturalny. Jak się do niego przygotować?

Noworodek w szpitalu
5 (100%) 1 vote

Ciąża, czyli 9 miesięcy, podczas których rodzicie przygotowują się do przyjścia na świat maleństwa. To z jednej strony piękny czas, ale z drugiej, bardzo stresujący. Głównie ze względu na lęk przed nieznanym. Zwieńczeniem oczekiwań jest poród, który szczególnie za pierwszym razem może budzić obawy. Aby je zmniejszyć trzeba się dobrze przygotować. Poród naturalny jest dla kobiety ciężkim przeżyciem. Zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Do porodu przygotować się powinna nie tylko przyszła mam, ale również partner. Jego pomoc w trakcie wielu godzin w szpitalu może okazać się nieoceniona.

Szkoła rodzenia

Najlepiej, by para oczekująca na dziecko skorzystała z usług szkoły rodzenia. Przyszli rodzicie nie tylko dowiedzą się tam wielu istotnych rzeczy na temat porodu od strony biologicznej, poznają ćwiczenia i techniki relaksacyjne przynoszące ulgę podczas porodu, ale również dowiedzą się, jak opiekować się noworodkiem w pierwszych dniach po porodzie.  To przede wszystkim praktyczne informacje dotyczącego tego co i jak robić, na co uważać, jak przyspieszyć rekonwalescencję po urodzeniu maleństwa.

Zdarza się, że poród trwa krótko. Jednak w większości przypadków czas ten wynosi od kilku do nawet kilkunastu godzin. Mówi się, że każde kolejne dziecko rodzi się szybciej. Niezależnie od sytuacji jest kilka czynników, które sprawiają, że poród przebiega szybciej i sprawniej, przez co jest także mniej bolesny.

Szybszy i łatwiejszy poród

Oto kilka możliwości jak przyspieszyć poród:

  1. Aktywność fizyczna w ciąży – mawia się, że sport to zdrowie, ale w ciąży tylko niektóre ćwiczenia są wskazane. Aktywność fizyczna w ciąży pomaga zarówno utrzymać dobrą kondycję mięśni, ale również dobrą kondycję psychiczną. Poród to wielki wysiłek fizyczny i im kobieta ma więcej siły, tym lepiej sobie poradzi na sali porodowej.
  2. Pozycja wertykalna – podczas porodu warto jest jak najdłużej utrzymywać pozycję wertykalną, czyli pionową. Stanie, chodzenie, kucanie i inne pozycje, które można poznać w szkołach rodzenia powodują, że na dziecko działają siły grawitacji. Przyciąganie ziemskie powoduje większy nacisk dziecka na szyjkę macicy, która się łatwiej i szybciej otwiera. Dodatkowo pomaga kręcenie biodrami oraz podskakiwanie na specjalnej piłce. Mimo zmęczenia, warto się postarać i spędzić jak najwięcej czasu w pozycji wertykalnej.
  3. Masaż brodawek podczas porodu – zdarza się, że w trakcie pierwszej fazy porodu skurcze macicy nie postępują. Dzięki masowaniu brodawek, w organizmie rodzącej wytwarza się oksytocyna, która wpływa na zwiększenie i przyspieszenie skurczów. Warto mieć tą radę na uwadze i upewnić się, że położna poinstruuje, jak to robić.
  4. Masaż krocza przed porodem – rozciąganie tkanek podczas porodu może narazić je na pęknięcia. Dlatego, przed porodem (przynajmniej 1-2 miesiące) warto poświęcić kilka minut dziennie na masaż krocza, który uelastyczni tkanki. Dzięki temu, będą się łatwiej rozciągały i będą mniej podatne na pęknięcia.

Zdjęcie: rawpixel na Unsplash.

No Comments Found

Leave a Reply