Ciąża

Praca w ciąży. Kiedy iść na zwolnienie?

znak kobieta w ciąży
5 (100%) 1 vote

Ciąża to fascynujący okres w życiu kobiety. W tym czasie nie tylko zmienia się ciało kobiety, ale również wiele innych rzeczy w naszym życiu. 

Ciąża a praca

Dla wielu kobiet ciążą to czas, kiedy mają nadmiar energii. Dosłownie mogłyby góry przenosić. Kobieta odkrywa w sobie siły, dzięki którym może wykonać o wiele więcej rzeczy, niż wcześniej. Dla niektórych może to być dziwne. Bo przyjęło się, że ciąża to tylko wzrastająca waga, opuchnięte nogi i mdłości. To przesadne generalizowanie, który często nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

CZYTAJ TAKŻE: Od czego zacząć starania o ciążę?

Jeżeli data porodu jest coraz bliżej, dla niektórych pewne sytuacje wydają się zaskakujące. Jedną z nich jest widok pracującej kobiety w ciąży, która nawet nie myśli o tym, żeby iść na zwolnienie lekarskie. Ale po co ma rezygnować z pracy, skoro czuje się dobrze?

Zwolnienie lekarskie

Inaczej sprawa się ma z kobietami, które przez większość ciąży czują się kiepsko. Opuchnięte nogi i boleści powodują, że przejście nawet stu metrów jest dla nich ciężkie. Rosnący brzuch powoduje, że kobieta ma trudności ze zrobieniem najprostszej rzeczy. Chociażby z zawiązaniem butów. Mdłości powodują, że nie może oddalić się od toalety nawet na pięć minut. Tak, są wśród nas kobiety, które bardzo chcą mieć dziecko, ale cała ciąża jest dla nich koszmarem. Dlatego nie ma się co dziwić, że już na wstępie proszą swojego lekarza prowadzącego o zwolnienie lekarskie.

Kobieta w ciąży może pracować tak długo, jak chce. Nie jest powiedziane, że musi iść na zwolnienie. Jeżeli doskonale się czuje i nic jej nie dolega, to nawet do dnia porodu może śmiało wykonywać swoje obowiązki. Chodzi tutaj o pracę, która nie szkodzi ani jej, ani dziecku. Jeżeli kobieta w ciąży pracuje na kasie, w laboratorium chemicznym lub spędza długie godziny przed komputerem, to jak najbardziej musi pomyśleć o zwolnieniu lub zmianie trybu pracy. Jeżeli jednak praca nie zagraża kobiecie, ani dziecku, a ciąża przebiega bez zakłóceń, to po co uciekać na zwolnienie?

Kiedy iść na zwolnienie w ciąży?

Praca w ciąży pozwala się oderwać od natrętnych myśli. Czasem kobieta czuje się tak samotna w domu, pomimo tego, że jest w ciąży, że sama wyrywa się do ludzi. A właśnie na to pozwala wykonywana praca.

CZYTAJ TAKŻE: Poród naturalny. Jak się do niego przygotować?

Kiedy iść na zwolnienie w ciąży? Odpowiedź jest prosta – jeżeli lekarz będzie kazał lub jeżeli same poczujecie się źle. W przypadku, gdzy nie ma żadnych przeciwwskazań, a organizm dobrze reaguje na ciąże, to śmiało można pracować. Najważniejsze w tym wszystkim jest fakt, aby nie traktować ciąży jako choroby. To w końcu czas oczekiwania na upragnione dziecko.

Zdjęcie autorstwa Vítora de Matos na Unsplash.

No Comments Found

Leave a Reply