Dom

Błędy, które popełniamy robiąc pranie

pranie ubrań w pralce błędy przy praniu
5 (100%) 1 vote

Robisz źle swoje pranie? Nie wiesz, czy użyć proszku do prania, kapsułek czy może żelu? Jaka temperatura prania jest właściwa? Trzydzieści, a może czterdzieści stopni? Pranie ubrań to coś więcej niż wrzucenie ich do pralki i kliknięcie start. Oto kilka najczęstszych błędów, które wiele osób popełnia podczas prania. Dowiedz się, czy jesteś jednym z nich, czy też masz już kontrolę nad praniem.

Za dużo środku do prania

Jeśli użyjesz zbyt dużej ilości proszku lub żelu podczas prania, ryzykujesz, że twoje ubrania nie zostaną dokładnie wyprane. Dzieje się tak, ponieważ nadmiar spienionego środka czystości przyciąga brud z prania, który później ponownie ląduje na ubraniach i prowadzi do kumulacji bakterii.

Nie zawsze w pralce

Ważne jest, aby trzymać się oznaczenia prania na metkach. Nie wszystkie ubrania możemy bowiem wyprać w pralce. Tekstylia, takie jak len i większość rodzajów jedwabiu, mogą wytrzymać pranie ręczne. Powinniśmy jednak zwrócić szczególną uwagę, gdy pierzemy ubrania ze skóry, zamszu lub takie z przyszytymi ozdobami.

CZYTAJ TAKŻE: Jak prać dziecięce ubrania? Poradnik dla rodziców

Zamek błyskawiczny

Małe metalowe ząbki w suwaku mogą robić dziury w delikatnych materiałach, które są prane w tej samej maszynie. Dlatego zawsze należy ostrożnie podnosić zamek błyskawiczny na dżinsach lub bluzach przed włożeniem ich do urządzenia.

Za dużo wybielacza

Wybielacz może być skuteczny, aby pozbyć się plamy potu lub krwi na ubraniach. Jeśli jednak chcesz bardziej naturalne rozwiązanie, włóż poplamione ubrania do dużego garnka z wodą i dodaj kilka plasterków cytryny. Gotuj przez kilka minut.

Niestabilna pralka

Gdy pralka nie stoi równo, istnieje ryzyko, że wibracje mogą uszkodzić podłogę i że ważne elementy maszyny mogą się poluzować. Umieść poziomicę na górnej części urządzenia i wyreguluj nogi, aby twoja maszyna była stabilna. Jeśli to nie pomoże, spróbuj postawić pralkę na antywibrującej macie lub umieścić tłumiki drgań pod każdą nogą. Spowoduje to, że będzie stać stabilnie na podłodze.

Czyszczenie suszarki

Aby automatyczna suszarka działała wydajnie, należy ją wyczyścić. Wszystkie suszarki mają filtr, który zbiera kłaczki z bębna. Filtr włóknisty należy czyścić po każdym praniu. Istnieje również „ukryty” skraplacz pod bębnem, który nie jest widoczny. Potrzebne jest regularne czyszczenie bębna, aby suszarka działała jak najskuteczniej. Przed czyszczeniem sprawdź instrukcję obsługi. Niektóre nowsze suszarki bębnowe posiadają samooczyszczające się kondensatory.

Photo by rawpixel on Unsplash.

No Comments Found

Leave a Reply