Dom Dzieci

Spanie z niemowlakiem w jednym łóżku. Czy to bezpieczne?

Rodzice śpiący z dzieckiem w jednym łóżku
Rate this post

Spanie niemowlaka z rodzicami to temat dość kontrowersyjny. Ma sporo zalet, ale też i wady. Dlatego rodzice wahają się czy brać dziecko do swojego łóżka. Czy spanie z dzieckiem jest dobre?

Zalety spania z dzieckiem

Spanie z niemowlęciem jest sposobem na zapewnienie maluchowi ciepła i bezpieczeństwa. Niemowlę bardzo potrzebuje bliskości rodziców. Ponadto kiedy maluch śpi z rodzicami, nie muszą oni wstawać do niego w nocy i łatwiej ponownie go uśpić. Każdy rodzic słusznie obawia się możliwości wystąpienia u dziecka SIDS, czyli tzw. zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej. Spanie z dzieckiem pomaga w regulacji oddechu i temperatury, a także daje lepszą kontrolę nad jego stanem.

Wady spania z dzieckiem

Spanie z niemowlakiem ma jednak także kilka wad. Po pierwsze, może być niebezpieczne. Istnieje ryzyko przygniecenia dziecka przez śpiącego rodzica. Niebezpieczne może być także nieodpowiednio przygotowane łóżko. Maluchy nie powinny też spać z rodzicami, którzy palą papierosy. Po drugie, wadą spania z dzieckiem jest możliwość przyzwyczajenia go do tego. Może to skutkować później problemem w postaci niechęci dziecka do spania samemu we własnym łóżeczku. Po trzecie, dla rodziców spanie z maleństwem może być męczące z powodu ciągłego wybudzania się przy każdym ruchu i odgłosie dziecka, a także z obawy przed przygnieceniem malucha. Wreszcie po czwarte, przy dziecku nie ma mowy o intymności w łóżku. Brak seksu może się negatywnie odbić na związku rodziców.

Jak spać z noworodkiem?

Zanim rodzice położą się do łóżka z maluchem, muszą pamiętać o uprzednim przygotowaniu łóżka i sypialni oraz spełnić poniższe zasady.

 1. Nigdy nie wolno zostawiać malucha samego w łóżku dorosłych.
 2. Dziecko zawsze musi leżeć na plecach.
 3. Materac musi być dobrze dopasowany do ramy łóżka.
 4. Rama łóżka nie może powodować zagrożenia związanego z możliwością uwięźnięcia.
 5. Dziecko musi być ubrane do spania lekko.
 6. Temperatura w sypialni nie może być zbyt wysoka.
 7. Pod żadnym pozorem nie wolno spać z niemowlakiem rodzicom, którzy wcześniej pili alkohol lub zażyli inną substancję odurzającą.
 8. Poduszki i materac nie mogą być za miękkie (należy też unikać łóżka wodnego).
 9. Poduszki najlepiej zamienić na mniejsze i płaskie jaśki.
 10. Najlepiej, by maluch spał między rodzicem, a ścianą, a nie między obojgiem rodziców.
 11. Jeśli łóżko nie jest dosunięte do ściany, należy to zrobić. Inaczej maluch może wpaść między łóżko, a ścianę.
 12. Nigdy nie wolno kłaść niemowlaka na brzegu łóżka, bo może się z niego stoczyć kiedy będzie się wiercić.

Spania z dzieckiem nikt nikomu nie zabrania, zwłaszcza jeśli rodzice dobrze się z tym czują. Jednak obok zalet, ma to również kilka wad. Powinny one skłonić rodziców do zastanowienia się zanim położą się do łóżka razem z dzieckiem. Idealnym sposobem jest po prostu przysunięcie otwartego łóżeczka do boku łóżka rodziców.

Zdjęcie Simona Matzingera z Unsplash.

No Comments Found

Leave a Reply