Ciąża

Od czego zacząć starania o ciążę?

Jakie badania wykonać przed zajściem w ciążę?
5 (100%) 1 vote

Nadszedł czas, że i wy chcecie postarać się o dziecko. Ale od czego zacząć ? Czy należy zrobić jakieś badania, zgłosić się do lekarza? Jak określić, kiedy najlepiej spróbować szczęścia? Przedstawiamy krótki poradnik o tym, co zrobić zanim zajdziesz w ciążę.

Pierwszym krokiem jest z reguły decyzja, że to już ten czas. Wraz z przyszłym ojcem dziecka podejmujecie decyzję o rozpoczęciu starań o ciążę. Czy należy się do tego jakoś przygotować?

Przygotowania do ciąży

Oto 7 punktów , od których należy zacząć starania o ciążę:

  1. Wizyta u ginekologa. Warto najpierw wybrać się na kontrolną wizytę u ginekologa, wykonać usg ginekologiczne oraz cytologię. Dodatkowo można poprosić o skierowanie na morfologię, która jest standardowym badaniem oceniającym ogólny stan zdrowia. Niektórzy lekarze zalecają także wykonanie badania określającego poziom przeciwciał przeciwko różyczce i ewentualne zaszczepienie się. Warto, aby morfologię zrobił także przyszły tata – tak na wszelki wypadek.
  2. Wizyta u lekarza rodzinnego– warto sprawdzić poziom cukru i ciśnienie.
  3. Odstawienie alkoholu i innych używek. O kawę nie trzeba się martwić, niewielkie ilości jest dozwolona nawet w ciąży, ale odstawić należy papierosy i alkohol. Warto to zrobić jeszcze zanim zaczniemy starania, aby organizm się oczyścił i był w dobrej formie.
  4. Odstawienie hormonalnych leków antykoncepcyjnych. Należy to zrobić przynajmniej pół roku przed rozpoczęciem starań.
  5. Wizyta u dentysty. Przed zajściem w ciąże należy wyleczyć wszelkie ubytki i stany zapalne, gdyż mogą one stanowić zagrożenie dla dziecka.
  6. Edukacja w zakresie tego, jak przebiega zapłodnienie jest pomocna. W tym celu warto zapisywać zawsze pierwszy dzień miesiączki. W wyznaczeniu dni płodnych pomoże nam dobry kalkulator: http://dzidziusiowo.pl/kalkulatory/dni-plodne.
  7. Dodatkowo można wyposażyć się w testy owulacyjne: to papierki, którymi bada się mocz. Wskazują one, kiedy zbliża się owulacja.

Co ułatwia zajście w ciążę?

Poza zdrowym trybem życia zajściu w ciążę sprzyja również relaks i poczucie bezpieczeństwa oraz… udany seks. Tak, zajście w ciążę jest bardziej prawdopodobne podczas stosunku, podczas, którego kobieta ma orgazm. Picie dużej ilości wody również ułatwia zajście w ciążę. Nawodniony organizm lepiej funkcjonuje, dobre nawodnienie zwiększa także przejrzystość śluzu szyjki macicy.

Jakie suplementy warto brać chcąc zajść w ciążę:

  • olej z wiesiołka
  • kwas foliowy
  • dopochwowe probiotyki

No Comments Found

Leave a Reply