Czas wolny Dzieci

Zagrożenia w internecie dla dzieci. Jak się przed nimi chronić?

dziecko w sieci
5 (100%) 1 vote[s]

W dobie XXI wieku, nie każdy serwis internetowy dla dzieci jest bezpieczny. Zagrożenia w Internecie czyhają na nasze pociechy dosłownie na każdym kroku. Bardzo ważne jest, aby ochronić przed nimi swoje maluchy możliwie jak najlepiej. Jak to zrobić?

Jak uchronić dziecko przed zagrożeniami w Internecie?

Obecnie Internet jest używany przez dzieci jako narzędzie zapewniające w głównej mierze rozrywkę i oferujące treści edukacyjne. W znaczący sposób ułatwia on naukę oraz rozwijanie własnych zainteresowań. Internet to także miejsce poznawania nowych osób. Najmłodsi użytkownicy nie wiedzą jednak,  że w sieci czekają na nie różnorodne zagrożenia. Niosą one ze sobą wiele niebezpieczeństwa, dlatego też ważne jest, aby urchronić dziecko przed potencjalnym zagrożeniem.

Rozmowa z dzieckiem

Rodzice przede wszystkim powinni uświadomić swoje pociechy, jakie zagrożenia mogą czyhać na nie w Internecie. Należy więc z nimi rozmawiać, pouczać i nauczyć, że nie wszystkie strony internetowe są bezpieczne.

Warto ustalić z dzieckiem zasady korzystania z komputera, a także pory, kiedy maluch może włączyć komputer i używać Internetu. Pozwoli to nie tylko zminimalizować ryzyko uzależnienia się od sieci, ale również umożliwi rodzicom sprawowanie kontroli nad tym, co dziecko w istocie robi w Internecie i na jakie strony wchodzi.

Blokada rodzicielska

Najlepszym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą dać swojemu dziecku swobodę korzystania z Internetu, bądź nie mogą sprawować kontroli nad czasem, kiedy maluch surfuje po sieci, jest blokada rodzicielska. Zagrożenia w Internecie dla dzieci można wyeliminować, zakładając na odpowiednie strony blokadę. Mimo to – jak wiadomo – maluchy są dość pojętne i szybko są w stanie znaleźć inne miejsca online, a rodzice nie mogą zablokować – przysłowiowo – całego Internetu.

Poznawaj wirtualnych przyjaciół

Przede wszystkim dzieci są spragnione kontaktu z innymi osobami. Mogą nawiązywać nowe znajomości właśnie w Internecie, jednakże nie zawsze są one wiarygodne. Należy więc dziecko bezwzględnie przestrzec przed oszustami i osobami, które mogą nie być tymi, za które się podają. Jeśli jednak maluchy znajdą sobie wirtualnych przyjaciół, starajmy się ich poznać i sprawdzić, czy są to naprawdę dzieci, rówieśnicy naszych pociech.

Rodzice powinni również zwracać uwagę na zachowanie dziecka. Należy sprawdzać to, czy nie uzależniły się od Internetu, bądź też to, jakie strony w sieci przeglądają. Jest to ważne, by odpowiednio wcześniej móc zareagować i pomóc maluchowi.

No Comments Found

Leave a Reply